Ogrody Śródziemnomorskie

Studio ArtGarden Project pragnie poinformować Państwa, że w naszej ofercie znajduje się również projektowanie ogrodów śródziemnomorskich. Przykłady takich projektów mogą znaleźć Państwo w nowej zakładce => https://studio-artgarden-project.eu/2.html, https://studio-artgarden-project.eu/1.html

Aranżacja w stylu śródziemnomorskim jest idealny dla wielbicieli słonecznego południa Europy, którzy w ogrodzie planują raczej wypoczywać niż pracować. Ogród śródziemnomorski to doskonałe miejsce na leniwy relaks w otoczeniu  pachnących ziół i kwitnących pnączy. Wypoczynkowi sprzyja charakterystyczna dla tego typu ogrodów mała architektura: zacienione tarasy, przewiewne altany z rozrzuconymi poduchami i hamakami. Ogród w stylu śródziemnomorskim stanie się fragmentem słonecznej Grecji czy Hiszpanii tuż za progiem naszego domu.

Aby stworzyć taką enklawę południa musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad: przede wszystkim pamiętajmy, że tego rodzaju ogród wymaga miejsc silnie nasłonecznionych, pięknie komponuje się z terenami otwartymi, w sąsiedztwie pól, łąk. Jednak można go z powodzeniem urządzić również na niewielkiej powierzchni, nawet w małym, miejskim ogródku przydomowym, oddzielając się od otoczenia kamiennym murem bądź ścianą pnączy. Ogród w stylu śródziemnomorskim możemy z powodzeniem założyć na terenie płaskim, jednak różnice terenowe stanowią dodatkowy atut, który można wykorzystać tworząc tarasy i wkomponowane w nie strumyki.

W ogrodzie śródziemnomorskim nie może zabraknąć roślin zimozielonych – bukszpanów, jałowców, sosen, cisów i cyprysików. Z krzewów liściastych warto wymienić róże, hortensje, budleje i winorośle. To właśnie te gatunki pozwalają stworzyć ciekawe, piętrowe kompozycje. Obowiązkową byliną jest lawenda. Uprawia się ją na rabatach i w pojemnikach. W większych ogrodach można nawet stworzyć „łąkę” lawendową. Innymi ważnymi gatunkami są wspomniane wcześniej aromatyczne zioła. Latem do ogrodu warto wystawić skrzynie z cytrusami, wawrzynem oraz drzewem oliwkowym. Ponadto można wyznaczyć osobne miejsce na wrzosowisko – udekorowane wrzosami, wrzoścami i różanecznikami. Z mniejszych roślin często uprawia się barwinek, rojniki, rozchodniki, żagwin i ozdobne trawy.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony internetowe w Nysie