Rola oświetlenia w ogrodzie

Właściwe oświetlenie budynku od zewnątrz i na działce jest tak samo ważne, jak domowe. Dzięki niemu widzimy numer posesji, domofon i zamek w furtce albo drzwiach wejściowych, a podając kolację na tarasie, nie wpadamy na meble. Snopami światła ozdabiamy elewacje i podkreślamy efektowne elementy ogrodu. Dobrze oświetlona posesja sprawia wrażenie zadbanej i reprezentacyjnej, a jednocześnie... odstrasza nieproszonych gości.

Planowanie oświetlenia zewnętrznego jest nie mniej złożone od wewnętrznego. Podobnie jak w pomieszczeniach, przydomowy obszar dzieli się na wiele odmiennych stref, do rozjaśnienia których potrzebne są różne rodzaje lamp – jednak do zastosowania na zewnątrz przeznaczone są wyroby z odpornością na rozmaite czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Na szczęście, obecnie łatwo znajdziemy je na półkach sklepowych, bez względu na obraną stylistykę (producenci oferują takie wyroby w bogatym wzornictwie i długich seriach) oraz przyjęty pułap cenowy.

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE - STARANNE PLANOWANIE

Światło zewnętrzne na pewno nie może oślepiać użytkowników, zakłócać snu, ani odbierać urody przydomowej przestrzeni. Kto nie czuje się na siłach samodzielnie je zaprojektować, niech poprosi o to architekta wnętrz, albo krajobrazu. Durzym uławieniem dla zleceniodawców jest wizualizacja komputerowa, która dokładnie zobrazuje wszelkie niuanse nocnego systemu emitującego sztuczne światło.

Instalację elektryczną zasilającą oświetlenie zewnętrzne prowadzi się z budynku, wyodrębniając odpowiednią ilość obwodów. Ile rzeczywiście ich potrzeba, najlepiej określi elektryk z uprawnieniami (wymagane są one przy montażu każdej instalacji elektrycznej). Nie zapomnijmy poprosić go o dodanie do instalacji elementów do sterowania, tj. programatory czasu, czujniki ruchu i zmierzchu, ponieważ dzięki nim zadbamy o komfort użytkowy, nastrój w otoczeniu domu i... własną kieszeń.

Z ułożeniem instalacji nie należy zwlekać – powinna powstać przed otynkowaniem elewacji i przed zagospodarowaniem posesji (pod kable przygotowuje się w gruncie rowy, a pod ciężkie latarnie – wkopuje solidne podstawy).

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony internetowe w Nysie